Punonjësit e shtetit në testim të detyrueshëm

Këshilli i ministrave ka miratuar një vendim të posaçëm, i cili përcakton procedurat për testimin dhe nëse do të jetë  e nevojëshme, edhe trajnimin e punonjësve të shtetit. Qeveria përmes procesit të...

Rama prezanton paketën e shpërblimeve

Kryeminsitri i Shqipërisë Edi Rama përmes një deklarate për mediat ka prezantuar sot paketën me shpërblimet e miratuara nga qeveria për disa shtresa të veçanta. Shpërblim do të përfitojnë familjet në...

Draft-marrëveshje për klimën

Zyrtarë nga 195 vende pjesëmarrëse në Konferencën e OKB-së për Ndryshimet Klimatike në Paris, kanë miratuar draftin e një marrëveshjeje. Dokumenti i aprovuar pas gati katër vjet negociatash synon të ...

Shqipëria, BE: Drejtësia, kusht për negociatat

Për herë të parë, Këshilli i BE-së në nivel të ministrave të përgjithshëm fton Komisionin Europian për të raportuar “në mënyrë të detajuar dhe gjithëpërfshirëse mbi progresin e Shqipërisë”, për përmb...

OPEC, çmimi i naftës në pikiatë

Çmimi i naftës në tregjet ndërkombëtare ra për të 7 ditën me radhë duke ju afruar nivelit më të ulët në 11 vitet e fundit. Nafta bruto të tipit Brent ra me 3.8 përqind, duke shënuar kuotën 36.5 dolla...

Le Pen humb zgjedhjet, fiton popullaritet

Për Marine Le Penin, rezultati i raundit të dytë të zgjedhjeve vendore të Francës ishte padyshim një goditje e fortë. Udhëheqësja e Frontit Nacional e humbi mundësinë të qeveriste ndonjë rajon e t’i ...

Tensione në Prishtinë

  Deputetët e opozitës në Kosovë kanë bllokuar sërish punën e Kuvendit gjatë së hënës, duke hedhur gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit, në mbledhjen e kryesisë, por edhe në sallën  alternative. ...

Mbrojtja e kufijve të BE-së

Deri më tani, shtetet anëtare të BE-së kanë qenë vet përgjegjëse për mbrojtjen e kufijve të tyre. Por, me krizën e refugjatëve dhe kaosin e krijuar në kufijtë e jashtëm të bllokut, sidomos në Greqi, ...

Meta, vizitë treditore në Beograd

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, do të vizitojë Serbinë nga data 21 deri me 23 dhjetorë, një vizitë që do të jetë edhe si kthim i vizitës së mëhershme të kryeparlamentares serbe, Maja Go...