Le Pen humb zgjedhjet, fiton popullaritet

Për Marine Le Penin, rezultati i raundit të dytë të zgjedhjeve vendore të Francës ishte padyshim një goditje e fortë. Udhëheqësja e Frontit Nacional e humbi mundësinë të qeveriste ndonjë rajon e t’i ...

Tensione në Prishtinë

  Deputetët e opozitës në Kosovë kanë bllokuar sërish punën e Kuvendit gjatë së hënës, duke hedhur gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit, në mbledhjen e kryesisë, por edhe në sallën  alternative. ...

Mbrojtja e kufijve të BE-së

Deri më tani, shtetet anëtare të BE-së kanë qenë vet përgjegjëse për mbrojtjen e kufijve të tyre. Por, me krizën e refugjatëve dhe kaosin e krijuar në kufijtë e jashtëm të bllokut, sidomos në Greqi, ...

Meta, vizitë treditore në Beograd

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, do të vizitojë Serbinë nga data 21 deri me 23 dhjetorë, një vizitë që do të jetë edhe si kthim i vizitës së mëhershme të kryeparlamentares serbe, Maja Go...

2015-ta, viti i refugjatëve

Angela Merkel e përshkroi krizën e emigrantëve si një test historik për Europën. 2015-a, – tha kancelarja gjermane, – ka qenë një vit i pabesueshëm. Megjithatë, në komentet e bëra gjatë K...

Lu, gjyqtarëve: Jeni të korruptuar

Ambasadori amerikan Donald Lu, i pranishëm në Konferencën Gjyqësore Kombëtare, iu drejtua gjyqtarëve shqiptarë duke thënë: “Nëse keni në dorë një orë më të shtrenjtë se makina që përdor unë, ka shumë...